Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych

Znowu jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!

Tutaj jest plik Excel z odpowiedzią jak wypełnić plik danymi + poniższe wykresy: Wycena DCF Forte wpływ kursu Euro na zyski

Tak wygląda wykres przełożenie zmiany kursu EURo na teoretyczne zyski:

Tak z kolei wykres EURo w tym czasie:

Jak widać na powyższych wykresach zmiany kursu Euro miały ogromny wpływ na zmianę zysków. Szczególnie duży wpływ widać gdy kurs Euro był bardzo zmienny przed 2011 rokiem. Jednak nie tylko. Zobaczcie na wykres jak ogromny udział w lepszych zyskach miał wzrostu kursu Euro w roku 2016. Prawie połowa wzrost zysku to tylko efekt wzrostu kursu Euro (aż prawie 20 mln zł). Reszta zysku to rozwój biznesu jak z poprzednich lat. Z kolei powrót kursu Euro w okolice sprzed 2016 roku (rok 2017) spowodował spadek zysku aż o prawie 10 mln zł w roku 2017. Nie wyjaśnia to całego spadku zysku dla roku 2017 (resztę powodów znacie) ale prawie 10 mln zł to sporo.

Drugim ważnym czynnikiem jest wzrost amortyzacji. Co omawiałem wcześniej. Dlatego lepiej patrzeć na zmianę zysku na sprzedaży + amortyzacja bo neutralizuje to wpływ zmian amortyzacji.

Ponadto zauważcie, że pośrednio kurs walutowy ma też wpływ na przychody. Jeżeli kurs Euro rośnie. W takim wypadku polskiej firmie łatwiej sprzedać produkty. Na przykład wzrost przychodów w roku 2016 to nie do końca zasługa Forte ale miks wyższego kursu EURo:

  1. 4% wyższe przychody po przeliczeniu na PLN
  2. Łatwiej sprzedawać produkty bo nawet obniżając cenę mebli o około 4 % w EURo, w PLN koszt jest takim sam. Dzięki czemu zyskuje się lepszą pozycję względem lokalnych dostawców produkujących w EURo.

Więc widać, że już rok 2016 nie był tak dobry jak wynika z samych raportowanych wyników. Było to maskowane przez wzrostu kursu EURo (lepsze przychody i sporo zyski). Co uwidoczniło się dopiero w roku 2017 gdy kurs EURo spadł. I zadziałał efekt przeciwny. Dotyczy to też wyników kwartalnych.

Zwróćcie uwagę jak ważne jest jak najwięcej rozumieć (na ile się da). Daje to możliwość nawet na bieżąco śledzić/przewidywać wyniki. Np. na podstawie historycznych/przyszłych założeń co do kursu EURo. 

Ponadto drugi ważny wniosek jest taki, że umożliwia to też lepiej rozumieć co właśnie się dzieje z wynikami kwartalnymi. Jak wyniki kwartalne, zyski, wychodzą względem tego co powinno wyjść ze zmiany kursu EURo? W spółce dzieje się lepiej a może gorzej niż wynika to ze zmiany kursu Euro?

Co dla mnie było najbardziej uderzające kiedyś, jak zauważyłem to co opisałem Wam powyżej. Niby coś tam się wie. Kurs EURo jest czynnikiem wpływającym na Forte. Ale dopiero przełożenie/policzenie tego na dokładnych liczbach daje prawdziwą siłę/narzędzie w Naszym arsenale Inwestora Profesjonalnego. Bez tego to błądzenie we mgle. Z tym jesteśmy już znacznie bliżej celu/rozumienia co się dzieje i dlaczego. Co więc może dziać się w przyszłości.

Już rozumiecie dlaczego kurs Forte przereagował w 2016 roku pod prawie 100 zł? I dlaczego później zebrał takie baty? To jeden z kluczowych powodów. 

I teraz jeszcze pomyślcie sobie co myśleliście o spółce Forte mając historyczne wyniki/historyczne wyobrażenie o tym co dzieje się w spółce. I tak ma 99% inwestorów bo mało kto przechodzi do konkretnych obliczeń/procesu myślowego, który przekłada takie rzeczy na konkretne liczby umożliwiając wyciąganie użytecznych wniosków. Dlaczego trzeba wiedzieć dokładnie jak wyglądają liczby zobaczycie na praktycznym case study dotyczącym wyceny DCF.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij