Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych
Uwaga: poniższe wykresy znajdziecie tutaj w pliku Excel: Kafelki Forte euro
Drugie zadanie dotyczyło tego samego czynnika jakim jest wpływ kursu euro ale tym razem bierzemy na warsztat nie wyniki ale bezpośrednie zbadanie przełożenia tego czynnika na kurs spółki. I to w ujęciu szczegółowym bo w zadaniu mamy dane miesięczne.
Na pierwszym wykresie przedstawiłem jak wyglądał kurs Eur_PLN oraz kurs Forte. Uwaga: kurs Forte ponownie skala logarytmiczna aby lepiej oddać zmiany kursu spółki:
Jak widzimy zależność jest oczywista. Chociaż nie tak dobrze widoczna jak zobaczycie na następnym wykresie.
Zwróćcie uwagę, że zmiana kursu Eur_PLN w tym czasie nie była ogromna. A jednak wpływ był widoczny. Z tym, że ten wpływ zrozumiecie bo w zadaniu pierwszym to zobrazowaliśmy. Jak mocny był wpływ kursu Euro na zyski bo na powyższym wykresie, gdybyście nie byli po zadaniu pierwszym, być może wzruszylibyście ramionami, że może coś tam widać a może nie. Dopiero jak mamy przeliczone to na liczby/zyski, dobrze czujemy ten wpływ.
Druga sprawa: zwróćcie uwagę, że jesteśmy po rekomendacjach. Wiemy jak ważne są oczekiwania inwestorów co do przyszłości oraz brak ich realizacji. Dlatego kurs może przereagować w jedną czy drugą stronę w momencie zaskoczeń na wynikach. Po prostu mnożniki zysków robią się albo duże albo małe. Co dodatkowo ma wpływ na performence spółki i tak było też w przypadku Forte.
Natomiast poniżej te same dane ale dla dynamiki rocznej kursu Forte oraz Eur_PLN:
Dzięki temu ujęciu zdecydowanie lepiej widać jaki wpływ miał ten czynnik na kurs Forte. Takie ujęcie dynamiki w skali roku czasem daje lepsze zobrazowanie zależności w porównaniu do pierwszego wykresu. Jest to ten sam graficzny mechanizm jak np. roczna dynamika PKB i roczna dynamika WIGu, o której wiele razy pisałem na moim blogu.
Ładnie widać jak kurs Euro zmienia się o kilkadziesiąt procent w skali roku. Po czym kurs Forte rośnie lub spada w tym samym kierunku bardzo mocno. Przy wzrostach było to nawet 200 lub 300 procent w skali roku.
Uwaga: dodatkowy wniosek. Patrząc na roczną zmianę, historycznie wpływ kursu Euro na kurs Forte mógł być przesunięty nawet o… rok/półtora. Tyle trwało zanim inwestorzy zdyskontowali wpływ zmiany kursu Euro na wyniki spółki (!)
Zwróćcie uwagę jak ważne jest jak najwięcej rozumieć (na ile się da). Daje to możliwość nawet na bieżąco śledzić/przewidywać wyniki. Np. na podstawie historycznych/przyszłych założeń co do kursu EURo. Ale i innych walut bo są różne spółki eksportujące/importujące w różnych walutach…
Ponadto drugi ważny wniosek jest taki, że umożliwia to też lepiej rozumieć co właśnie się dzieje z wynikami kwartalnymi. Jak wyniki kwartalne, zyski, wychodzą względem tego co powinno wyjść ze zmiany kursu EURo? W spółce dzieje się lepiej a może gorzej niż wynika to ze zmiany kursu Euro?
Co dla mnie było najbardziej uderzające kiedyś, jak zauważyłem to co opisałem Wam powyżej. Niby coś tam się wie. Kurs EURo jest czynnikiem wpływającym na Forte. Ale dopiero przełożenie/policzenie tego na dokładnych liczbach daje prawdziwą siłę/narzędzie w Naszym arsenale Profesjonalnego Inwestora. Bez tego to błądzenie we mgle. Jesteśmy już znacznie bliżej celu/rozumienia co się dzieje i dlaczego. Co więc może dziać się w przyszłości.
Już rozumiecie dlaczego kurs Forte przereagował w 2016 roku pod prawie 100 zł? I dlaczego później zebrał takie baty? To jeden z kluczowych powodów. Dlaczego następnie urósł kilka razy od dołka po pandemii?
I teraz jeszcze pomyślcie sobie co myśleliście o spółce Forte mając historyczne wyniki/historyczne wyobrażenie o tym co dzieje się w spółce. I tak ma 99% inwestorów bo mało kto przechodzi do konkretnych obliczeń/procesu myślowego, który przekłada takie rzeczy na konkretne liczby umożliwiając wyciąganie użytecznych wniosków. Dlaczego trzeba wiedzieć dokładnie jak wyglądają liczby zobaczycie na praktycznym case study dotyczącym wyceny DCF. To kolejny puzel dający dużo.