Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych

Ostatni krok: praktyczna wycena DCF!

Wreszcie doszliśmy do sedna naszych kroków. Przed nami praktyczne case study wycena DCF.

Krok: cel

W tym kroku nauczymy się jak działa wycena DCF w praktyce. Co tak naprawdę potrzebujemy do wyceny DCF? Jakie parametry bierzemy ze sprawozdania finansowego? Jak następnie powstaje praktyczny DCF? Co musimy wziąć pod uwagę? Gdzie mogą być haczyki?

Uwaga: w tym zadaniu nie chodzi aby nie wiadomo co wpisywać czy też tworzyć jakiś bardzo skomplikowany model/założenia dla Forte. Poznaliśmy spółkę Forte dosyć dokładnie więc coś tam możemy już założyć. Niemniej nie ma co sobie komplikować życia w tym kroku. Tutaj chodzi tylko o to aby zapoznać się z praktycznym case study w formie DCFa. Jakie pozycje potrzebujemy, co to jest, skąd się bierze. Co możemy tutaj wpisać. Jakie założenie wziąć. Im prościej do tego na początek podejdziemy tym lepiej bo nie warto sobie komplikować życia jakimiś mega dużymi szczegółami. Dlaczego? Zobaczycie na podstawie tego co wyjdzie. Jakie spostrzeżenia warto wyciągnąć na temat DCFa.

Zadanie 1

Tutaj macie plik excel: Wycena DCF Forte case study Excel zadanie

Zobaczcie na zakładkę “Dane”. Na żółto zaznaczyłem pola, gdzie musicie coś wpisać/postanowić. Po wpisaniu założeń na żółto część danych przeliczy się automatycznie na niebiesko. Robimy to w celu stworzenia danych w sprawozdaniu, które następnie zostaną użyte do DCFa. 

Zadanie 2

Zobaczcie na zakładkę “DCF”. Po stworzeniu danych w sprawozdaniu mamy już potrzebne pozycje do DCFa. Zaciągną się one automatycznie dzięki czemu mamy już kluczową część DCFa. Dane te są na czerwono. Teraz pozostaje wypełnić założenia DCFa na żółto. I już… mamy wycenę DCF: wszystko przeliczy się automatycznie.

Oczywiście ta wycena jest przy tych konkretnych założeniach. Jeżeli zmienimy jakiekolwiek założenia. Zmieni się też wycena. A jak wiemy wycena DCF jest bardzo czuła na te założenia. 

Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co z czego się bierze: przypominam, że Level I są nagrania online. Tłumaczą one krok po kroku co z czego się bierze. Jest też plik Excel, którym możecie się posiłkować, szczególnie jeżeli chodzi o wzory/formuły zakładka “DCF

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij