Poniżej analiza powiązań pomiędzy dynamiką PKB a bieżącymi wskaźnikami makro. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć procesy zachodzące w gospodarce. Powiązania z dynamiką PKB. A przez to z giełdą.
Tak wygląda wykres gdzie nałożyłem na siebie dynamikę produkcji przemysłowej (dane miesięczne) oraz dynamikę PKB. Jak widzimy oba wskaźniki poruszają się dosyć dobrze w tym samym kierunku. Widać również, że produkcja przemysłowa może być trochę wyprzedzająca względem dynamiki PKB. Tak było na przykład w roku 2006, 2010 czy 2018, gdzie szczyt ustanowiła wcześniej dynamika produkcji przemysłowej:
Bieżące dane dotyczące powyższego wskaźnika można znaleźć na stronie GUS tutaj: Archiwum
Tak wygląda wykres gdzie nałożyłem na siebie dynamikę sprzedaży detalicznej (dane miesięczne) oraz dynamikę PKB. Wskaźnik również podąża podobnie do dynamiki PKB. Nie było jednak wyprzedzenia względem dynamiki PKB jak w przypadku produkcji przemysłowej. Nic w tym dziwnego bo sprzedaż detaliczna związana jest z dochodami, rynkiem pracy oraz optymizmem lub pesymizmem społeczeństwa. A to jest mocno powiązane ze stanem gospodarki. Więc trudno oczekiwać aby sprzedaż detaliczna była wskaźnikiem wyprzedzającym dynamikę PKB:
Bieżące dane dotyczące powyższego wskaźnika można znaleźć na stronie GUS tutaj: Archiwum
Jak widać dynamika PKB oraz dynamika produkcji budowlano – montażowej również zachowują się podobnie. Jednak nie jest to takie samo zachowanie jak w przypadku produkcji oraz sprzedaży. Historię wskaźnika możemy podzielić na dwa okresy. Bardzo podobne zachowanie mamy dopiero od 2010 roku. Wcześniej nie było tak silnej korelacji. Wynika to głównie ze względu na wydatkowanie środków z UE. Szczególnie przed i po bankructwie Grecji w 2011 roku środki z UE miały duży wpływ na dynamikę PKB.
Bieżące dane dotyczące powyższego wskaźnika można znaleźć na stronie GUS tutaj: Archiwum
Budowlanka jest szczególnie podatna na zmiany dynamik w ujęciu miesięcznym. Ponownie warto posiłkować się średnią trzymiesięczną. Takie ujęcie wygładza zakres danych:
Analizując powyższe wskaźniki razem można dosyć dobrze szacować bieżącą dynamikę PKB. Szczególnie dodając analizę produkcji budowlano montażowej. Robiąc to analizujemy trzy silniki PKB:
Niestety minusem jest fakt, że dane GUS są publikowane około 20 dnia każdego miesiąca. Są więc trochę opóźnione względem tego co dzieje się z gospodarką w poprzednim miesiącu. Dlatego pomagać powinny nam trochę wskaźniki wyprzedzające.