Z czytaniem sprawozdań jest jak z ulubionym filmem. Za pierwszym razem oglądamy cały sekunda po sekundzie. Kolejny raz już nie musimy. Możemy przewijać bo wiemy co gdzie jest. Wybieramy tylko najciekawsze momenty. Co znacznie skraca oglądanie. Znowu możemy tutaj przywołać zasadę Paretho.
Poniżej spostrzeżenia na temat tego co robimy i po co.
Sprawozdanie z badania audytor
To jest podstawowy element, z którym powinniśmy się zapoznać. Jeżeli coś jest nie tak ze spółką to tutaj o tym przeczytamy. Z tym, że warto pamiętać, że firma płaci firmie audytorskiej za usługę więc muszą być naprawdę poważne rzeczy aby tutaj coś poważnego się znalazło. Ponadto może mieć znaczenie renoma firmy audytorskiej. Inaczej może podchodzić do niektórych rzeczy firma Pana Janusza. A inaczej renomowana topowa firma audytorska (chociaż i tutaj różne rzeczy się zdarzały).
Pozytywna opinia oznacza tyle, że audytor nie znalazł nic co jest oczywiste i niezgodne z prawem. Więc bardziej trzeba do tego podchodzić tak, że nie ma negatywnego sygnału z badania. Historia pokazała, że często firmy, które potem na przykład zbankrutowały, były w tym kontekście jakieś informacje negatywne w sprawozdaniu z badania.
List Prezesa
To jest drugi ważny element. Tym razem mogący dużo wnieść bo jest krótki a treściwy. Możemy również łatwo sięgnąć wstecz ileś lat. Sprawdzić co się działo kiedyś. Co stało się później. Poświęcimy na to relatywnie mało czasu a zyskać możemy sporo. To chyba najbardziej efektywny i szybki sposób na poznanie historii spółki. Jaka jest strategia i co się działo. Jest to dobry sposób na zebranie informacji jakościowych do analizy spółki.
Skonsolidowane Sprawozdanie Finansowe
Uwaga: w sprawozdaniu finansowym Forte otwartym w formacie xhtml można kliknąć w spis treści. Zostaniemy przeniesieni do danego punktu/noty.
Poniżej kolorem zaznaczyłem cztery najważniejsze rzeczy:
- Pierwsza zielona ramka: liczbowe pozycje, które są kluczowe
- Druga zielona ramka: zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające: to jest to co jest do końca sprawozdania
- Trzecia zielona ramka: punkty 6,7. Zmiany stosowanych zasad rachunkowości/ korekty błędu + co może się zmienić ale nie weszło to w życie
- Czerwona ramka: od punktu 8. Istotne zasady rachunkowości
Początek sprawozdania finansowego wygląda tak. Zobaczmy co tutaj mamy:
Liczbowe pozycje, które są dla nas kluczowe
Na początku mamy dane liczbowe, które nas interesują. Między innymi bilans, rachunek wyników i Cash Flow. Dane te wpisaliśmy do Excel. Przy tych danych liczbowych podane są również noty z numerem pozycji czego dotyczą dokładnie. Jeżeli coś budzi pytania lub wątpliwości, szukamy odpowiedniej noty aby sprawdzić, czy to nam rozwiewa wątpliwości. Zazwyczaj tak jest. Nie zawsze ale w większości przypadków:

Zasady (polityka) rachunkowości oraz dodatkowe noty objaśniające: to jest to co jest do końca sprawozdania.
To są pozycje, które mogą dużo wnieść do rozumienia sprawozdania, jeżeli akurat tutaj coś ważnego się pojawi. Jeżeli jest to coś ważnego, spółka opisze to. Jak to wpłynęło lub wpłynie na przedstawione liczby w sprawozdaniu. Nie jest to długie a może być wartościowe.
Istotne zasady rachunkowości
W dalszej części mamy opisane zasady rachunkowości. Jest to najnudniejsza część sprawozdania. Zazwyczaj wystarczy ją przeczytać porządnie raz. Potem już skanujemy.
Czasem jest tak, że czytając sprawozdania, to co może być niejasne w jednym sprawozdaniu, stanie się jasne bo np. przeczytaliśmy wyjaśnienie w sprawozdaniu innej spółki giełdowej. Jest to kolejny element dlaczego warto przeglądać sprawozdania.
Na przykład w zasadach Forte znajdziemy wytłumaczenie pozycji Rachunkowość Zabezpieczeń. Dzięki temu możemy zrozumieć co to jest, jak jest prezentowane w danych liczbowych. I jak to może na nie wpływać. Co może być szczególnie ważne w sytuacji spółki, którą analizujemy:

W dalszej części mamy kolejne noty. Warto się z nimi zapoznać. Czasem coś wniosą do analizy a czasem nie. Na przykład zestawienie kredytów w jakich bankach ile długu, nie do końca ma znaczenie bo dług netto sprawdzamy w bilansie po stronie pasywnej. Niemniej coś tutaj zawsze ciekawego można wyczytać. Część tych pozycji wykorzystamy w kolejnych krokach. Kilka z nich wykorzystujemy też w ramach tego kroku.
Teraz przejdźmy do sprawozdania zarządu.
Sprawozdanie Zarządu z Działalności Grupy Kapitałowej
Jest to ważne uzupełnienie Sprawozdania finansowego bo może tłumaczyć co działo się w firmie a nie ma tego w sprawozdaniu finansowym. Może też tutaj być wspomniane co obecnie dzieje się i co może dziać się w firmie w przyszłości. Niestety jedne firmy więcej tutaj opisują a inne mniej. Więc użyteczność tego sprawozdania może być różna. Niemniej jest to też ważna część, gdzie możemy lepiej zrozumieć sytuację firmy. Zebrać dane jakościowe i liczbowe do analizy. Uwaga: czasem to co tutaj jest napisane, co skomentował zarząd, może być ważniejsze niż same dane liczbowe. Bo dane liczbowe to już historia. A zarząd może napisać o czynnikach, które wpłyną na przyszłe wyniki.
Raport niefinansowy
W tym dokumencie mamy zawarte informacje niefinansowe. Też warto go przeczytać. Chociaż tak naprawdę może z niego nie wynikać nic ciekawego w związku z naszymi analizami bo są to raczej ogólniki. Ważne z punktu widzenia spółki i jej otoczenia. Trochę mniej z punktu widzenia tego co potrzebujemy w analizie.