Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych

Krok trzeci: materiały/zadania

Kontynuujemy pracę na sprawozdaniach/posługiwanie się sprawozdaniami. Jesteśmy w trakcie budowy obrazu spółki/analizy spółki Forte. Tak jak wiele razy pisałem, najpierw trzeba zbudować sobie “big picture”. Im większy i pełniejszy na początek, tym lepiej. Mamy już zdanie na temat ostatniego sprawozdania finansowego. Dzięki danym Excel wiemy też jak to wyglądało na przestrzeni wielu lat.  Kolejne elementy budowy tego obrazu zobaczycie w kolejnych krokach. No i oczywiście obecnym.

Krok trzeci: cel

Celem trzeciego kroku jest praktyczne zrozumienie jak bardzo ważny w inwestowaniu jest upływ czasu: w powiązaniu z analizą zachowania kursu spółki giełdowej Forte. Dzięki temu zrozumiemy dlaczego kursy giełdowe mogą zachowywać się tak a nie inaczej.

To co szczególnie ważne to uświadomienie sobie, że nieraz warto sięgać bardzo daleko wstecz analizując daną spółkę czy trendy w gospodarce lub na giełdzie. Przynajmniej ja tak robię/tak uważam. Dlaczego? Bo trendy mogą trwać nieraz bardzo długo. Kilka kwartałów, lat lub nawet dziesiątek lat. A to może być ważne w naszych rozważaniach.

Zadania do kroku trzeciego znajdują się poniżej:

Zadanie pierwsze: Listy Prezesa

Zobaczcie na skonsolidowane sprawozdania finansowe Forte począwszy od sprawozdania za rok 2009. Przeczytajcie list Prezesa dla akcjonariuszy. Patrzcie co pisał Prezes rok po roku aż do ostatniego sprawozdania skonsolidowanego. Możecie wykorzystać infostrefę. Jest też strona relacji inwestorskich tutaj: link.

Jakie wnioski nasuwają się po powyższym ćwiczeniu?

Zadanie drugie: profit warning + wywiady

Na infostrefie Forte tutaj są ostatnie komunikaty spółki. Zobacz co jest w najnowszym komunikacie dotyczącym szacunku wyników. Takie komunikaty, poza oficjalnymi sprawozdaniami finansowymi, nazywają się “profit warning”. Po takich komunikatach spółka nieraz mocno rosła lub spadała. Śledzenie informacji napływających na rynek w połączeniu z upływem czasu to jedna z kluczowych rzeczy, które liczą się w inwestowaniu.

Ale to nie wszystkie profit warningi Forte. Przez te lata różnego rodzaju komunikatów związanych z wynikami kwartalnymi było więcej. Znajdziecie je tutaj. 

Uwaga: zobaczcie co wpisałem w wyszukiwarkę po lewej stronie. Jest to fraza “wstępne”. W ten sposób możecie przeszukiwać różnego rodzaju informacje na infostrefie. Rozpocznijcie od wrzucenia sobie komunikatu z 14 października 2016 roku. I tak dalej, komunikat po komunikacie aż do ostatniego komunikatu.

Profit warning to nie jedyne informacje napływające ze spółki. Są też wywiady. Znajdziesz je tutaj: wywiady. Rozpocznijcie od wywiadu z 28 listopada 2018 roku.

Zadanie: Zderzcie profit warning oraz wywiady z wykresem kursu spółki Forte od jesieni 2016 roku. Znajdziecie ten okres np. na stooq.pl tutaj. Możecie też przygotować wykres Forte w Excel. Następnie nanieść na niego pojawiające się informacje sprawdzając datę informacji. Jest to bardzo wartościowe ćwiczenie więc gorąco zachęcam do takiego podejścia (chociaż to może zając trochę czasu).

Jakie wnioski nasuwają się z kolei po tym zadaniu?

Zadanie trzecie: kwartalne sprawozdania finansowe

Po przeczytaniu powyższych listów oraz profit warning/wywiadów, przejdźcie teraz do przeskanowania kwartalnych sprawozdań skonsolidowanych poczynając od roku 2017. Ponownie możecie użyć infostrefy: wyszukiwarki zaznaczając raporty okresowe. Ponownie zobaczcie co stało się z kursem Forte po dacie sprawozdania finansowego.

Uwaga: użyłem słowa “przejdźcie do przeskanowania” bo już wiemy, że tylko 20% sprawozdania jest dla nas wartościowe. Dlatego nie chodzi o to aby jakoś strasznie dokładnie słowo w słowo czytać sprawozdania. Bardziej aby złapać “big picture” co w nich mogliśmy znaleźć. Szczególnie w zakresie komentarzy zarządu Forte do wyników kwartalnych. Czy tam coś napisali? Czy jest coś więcej w tym zakresie w sprawozdaniu zarządu z działalności? Między innymi zwróćcie uwagę na momenty gdy napisali co może być dalej z biznesem oraz przychodami, kosztami czy wynikami.

Jakie wnioski nasuwają się z kolei po powyższym ćwiczeniu?

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij