Momenty zwrotne w gospodarce a zachowanie giełdy.

Uwielbiam analizować różne dane historyczne bo możemy zauważyć wiele ciekawych rzeczy. Załóżmy, że jesteśmy w konkretnym momencie historycznym i właśnie trwa hossa. Za nami spore wzrosty. Staramy się odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy będzie krach na giełdzie? Kiedy będzie bessa? Najpierw przeanalizujemy sobie zachowanie giełdy/szczyty na giełdzie oraz szczyty na dynamice PKB. 

Analiza szczyty na dynamice PKB i giełda lata 1996 – 2022

Na poniższym wykresie zaznaczyłem szczyty na dynamice PKB i na giełdzie. Innymi słowy, patrząc historycznie, wiemy, że wtedy rozpoczęły się spadki/bessa na giełdzie. Następnie analizujemy co działo się z kwartalną dynamiką PKB w okolicach tego okresu. Czy jest jakaś zależność. Proszę zobaczyć kiedy kwartalna dynamika PKB ustanawiała szczyty i co potem działo się z giełdą. Lewa skala kwartalna dynamika PKB rok do roku. Prawa skala Warszawski indeks Giełdowy skala logarytmiczna:

Patrząc na powyższą grafikę dochodzimy do wniosku, że szczyty na giełdzie były ustanawiane zazwyczaj już jakiś czas po szczycie na dynamice PKB. Giełda w Polsce była opóźniona względem szczytów na dynamice PKB. Innymi słowy, wbrew powszechnie obiegowej opinii, że giełda dyskontuje przyszłość, w przypadku szczytów na giełdzie nie widzimy takiej dokładnej zależności. Szczyty na giełdzie były zazwyczaj ustanawiane później niż szczyt dynamiki PKB. 

Uwaga: zwracam uwagę,  że na wykresie nawet mała odległość to przynajmniej kilka miesięcy lub kwartałów bo mamy prawie 30 lat historii. Dla przykładu “jeden ząbek” na dynamice PKB to jeden kwartał bo dane o PKB publikowane są w ujęciu kwartalnym.

Podsumowanie

Jak więc widzimy, w momencie nadejścia bessy/krachu na giełdzie, historycznie WIG zachowywał się podobnie podczas momentów zwrotnych w polskiej gospodarce. Najpierw kwartalna dynamika PKB osiągała szczyt. Giełda również osiągała szczyt tylko zazwyczaj trochę później. Potem następowało spowolnienie gospodarcze. A na giełdzie rozpoczynała się bessa. Dynamika PKB była coraz gorsza. Podobnie na giełdzie pogłębiała się bessa. Tak też było ostatnio.

W efekcie widzimy dosyć wysoką korelację pomiędzy zachowaniem giełdy oraz kwartalną dynamikę PKB w Polsce. Z tym, że ta zależność przebiegała inaczej podczas szczytów oraz dołków na giełdzie. I o tym będzie kolejny materiał.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij