Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych

Jaki jest prawdziwy obraz sytuacji

W kolejnych krokach dosyć mocno wdrażaliście się w spółkę Forte. Po zapoznaniu się z moimi najnowszymi spostrzeżeniami wiecie już dlaczego interesują nas czynniki wpływające na przychody i koszty. Poznaliście też funkcję listy szans i zagrożeń. Macie dodatkowo opinię o historycznych zyskach Forte: dlaczego wyglądały tak jak wyglądały. Zbudowaliście sobie podstawy “big picture”. Na tej podstawie wydajecie już osądy. Kupić albo sprzedać. Będzie tak albo tak jeżeli myślicie o zyskach/kursie akcji.

Zauważcie, że przeciętny inwestor, też analityk akcji czy zarządzający, dysponuje właśnie takim potencjalnym zasobem. Można pomyśleć, że już sporo wiecie. W zupełności to wystarczy bo już macie wyrobiony obraz sytuacji. Ale czy to jest prawdziwy obraz sytuacji? No właśnie dobre pytanie. Sprawdźmy.

Krok: cel

Podczas kursu zwróciłem uwagę na bardzo ważną rzecz. Większość/wiele rzeczy można dokładnie policzyć. Można też znaleźć różne czynniki, które generują “grube liczby”. Co też można analizować/wyciągać wnioski na tej podstawie. I taki jest cel dzisiejszego kroku. Pokazać wam, że to jest bardo wartościowa rzecz i podejście. Jak zrobicie zadania zobaczycie dlaczego. Nie wystarczy coś tam rozumieć ale warto dążyć do tego aby rozumieć coś dokładnie. Na tyle na ile oczywiście możecie coś zbadać bo nie wszystko da się zbadać czy policzyć. Bardzo wiele rzeczy naprawdę da się jednak policzyć/zrozumieć. Trzeba tylko dążyć do tego. Myśleć o tym jak do tego podejść/poświęcić na to odpowiednią ilość czasu.

Zadanie 1

Tutaj macie plik excel: krok euro Forte 2021 . Na zielono trzeba wypełnić odpowiednie dane: kurs średni roczny EUR_PLN. 

Możecie ten kurs policzyć ściągając dane dzienne do Excel np. ze stooq.pl Tutaj Bartek opisał jak ściągnąć dane krok po kroku: Pobieranie danych z giełdy do excela krok po kroku. W sumie nieważne jak to zrobić dokładnie. Ważne jest aby pomyśleć gdzie pozyskać właściwe dane i zrozumieć jak kurs EUR_PLN dokładnie wpływał na wyniki Forte przeliczając to na mln zł.

Na podstawie rekomendacji/znajomości spółki wiemy kilka ważnych rzeczy. Spółka głównie eksportuje w euro. Załóżmy, że jest to około 80% przychodów dla prostego liczenia. Potrzebujemy więc wiedzieć ile to jest mln zł wartościowo. Stąd na zielono w linii “80%” liczymy wartość w PLN po przeliczeniu z EURo przychodów.

Z kolei koszty są zarówno w EURo jak i w PLN. Ze znajomości spółki dowiadujemy się, że około 50% kosztów rodzajowych to koszty w PLN reszta w EURo. W ten sposób powstaje linia “50%”. Ile wartościowo jest kosztów po przeliczeniu PLN.

Dzięki temu wiemy jaka jest pozycja netto w EURo spółki po przeliczeniu na PLN. Pozycja netto wychodzi odejmując koszty w EURo od przychodów w EURo.

Jak już to zrobicie wypełniając dane na zielono, Excel sam przeliczy wpływ zmiany kursu EUR_PLN na zysk. Innymi słowy ile był mniejszy lub większy zysk z tego względu. Zobaczcie na formuły. Tak naprawdę powinniście sami biegle posługiwać się formułami w Excel w takich sprawach. To przychodzi z czasem więc tutaj już Wam to policzyłem.

Porównajcie to teraz z zyskiem na sprzedaży oraz zyskiem na sprzedaży + amortyzacja

Zadanie 2

Na podstawie danych miesięcznych dla notowań Forte oraz kursu EUR/PLN przygotujcie wykresy w Excel, gdzie zbadacie zależność pomiędzy kursem EURo a kursem Forte. Możecie to zrobić nakładając na siebie te dwie zmienne. To będzie pierwszy wykres. Natomiast na drugim możecie policzyć i nałożyć na siebie zmianę notowań Euro i Forte w skali roku. 

Po co to robimy 

Zauważcie, że zrobiliśmy fajną rzecz. Wyizolowaliśmy pozostałe czynniki jako stałe a patrzymy jak historycznie kurs EUR_PLN wpływa na zyski Forte. I tylko to Nas interesuje/to analizujemy.

Przyślijcie mi w mailu plik Excel z obliczeniami/wykresami. Napiszcie czy coś ciekawego widzicie? Pomyślcie jak kurs EUR_PLN wpływa nie tylko na zyski ale i np. przychody? Możecie zrobić dodatkowe wykresy. Tutaj macie pole do popisu. Generalnie cel jest jeden. Na zasadzie dedukcji napiszcie co Wam wychodzi z tego pliku Excel. Jak teraz lepiej rozumiecie wyniki historyczne spółki Forte. Co z czego się brało. 

Zderzcie sobie to Wasze obecne wyobrażenie z tym, które mieliście jeszcze zanim nie policzyliście tego wszystkiego dokładnie na liczbach dla danych rocznych. To samo patrząc na wykresy dla danych miesięcznych.

Czy Wasz “big picture” zmienił się/stał się pełniejszy?

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij