Szkoła Główna Inwestorów Profesjonalnych

Wyniki I półrocze 2019 + spotkanie z Prezesem

W poprzednim kafelku wrzuciłem materiały dotyczące roku 2018. Omawiając wyniki danego półrocza/kwartału, najpierw warto zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym:

  1. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za I półrocze 2019
  2. Sprawozdanie zarządu za I półrocze 2019

To co jest bardzo fajne w przypadku spółki Projprzem to dobre relacje inwestorskie. Dlatego z tych sprawozdań możemy dowiedzieć się sporo wartościowych rzeczy. Samo zapoznanie się ze sprawozdaniami nie zajmuje zbyt dużo czasu bo nie są jakoś bardzo rozbudowane.

Następnie warto zobaczyć dwa nagrania z webinaru. Pierwsza część omawia wyniki. Druga to odpowiedzi na pytania. Obie części trwają po około 30 minut. Sporo wnoszą do budowy “big picture” na temat spółki:

Spotkanie z zarządem

Mając w miarę dobre wyobrażenie o spółce można udać się na spotkanie z Prezesem Projprzem. Sporo wiemy. Dzięki temu podczas spotkania nie będziemy tracili czasu. Zamiast koncentrować się na informacjach podstawowych zawartych w prezentacji o spółce, możemy zadawać dodatkowe pytania. Szczegółowe rzeczy, które nas interesują.

Poniżej pytania jakie zadałem Prezesowi. Nie zadawałem pytań, na które znałem już odpowiedzi dzięki zapoznaniu się ze sprawozdaniami/webinarami. Dzięki temu cały proces był bardzo wydajny. Najpierw czas na zapoznanie się z materiałami. Następnie uszczegółowienie/lepsze zrozumienie “big picture” podczas spotkania.

Systemy przeładunkowe

  1. Jak idzie rozbudowa mocy produkcyjnych? Można przypomnieć ile wynosi CAPEX?
    Tak jak komunikowaliśmy, capex wynosi około 20 mln zł. Wszystko idzie zgodnie z planem. Połowa 2020 roku zakończymy inwestycję. Drugie półrocze poświęcimy na technologię.
  2. Co da nowa fabryka?
    Docelowo podwojenie mocy produkcyjnych/zwięszenie wydajności w produkcji systemów przeładunkowych. Ponadto można płynnie zmieniać produkcję pomiędzy systemami przeładunkowymi i systemami parkingowymi. Podwojenie mocy to również przygotowanie na wzrost wolumenów sprzedaży systemów parkingowych.
  3. Jaki jest cykl życia systemu przeładunkowego?
    Wynosi on około 15 lat.
  4. Czyli państwa rynek to głównie rynek nowych inwestycji?
    Tak. Boom na nasze produkty spowodowany jest w dużym stopniu rozwojem e-handlu. A to jest stosunkowo młody segment. Pewnie za jakiś czas pojawi się też kwestia wymiany zużytych pomostów gdy rynek już się nasyci.

Konstrukcje stalowe

Jako ciekawostka nie ma już konstrukcji stalowych w firmie. Zostały sprzedane w ramach dezinwestycji/restrukturyzacji. Nazwa segmentu zachowała się ponieważ tak było historycznie. Obecnie znajdują się tutaj maszyny z dawnego Makrum + systemy parkingowe Modulo.

  1. Z czego wynika cykliczność zawieranych kontraktów, kto jest głównym odbiorcą maszyn ?
    Maszyny sprzedajemy na cały świat. Historycznie Ważnym odbiorcą są spółki skarbu państwa jak np. KGHM. Cykliczność wynika z negocjacji/procesu pozyskiwania kontraktów. To wszystko trwa. Jeżeli gdzieś coś się przesunie. Realizacje wchodzą z opóźnieniem. Ważnym czynnikiem cykliczności może być też czynnik polityczny: zmiany partii rządzącej. Tak były w roku 2016.
    W tym samym zakresie cykliczność dotyczy segmentu budowlanego.

Parkingi Modulo

  1. Jaki jest cykl życia systemów parkingowych?
    Ponad 10 lat/około 12
  2. Jak wyglądają uregulowania prawne w zakresie parkingów MODULO – czy w ogóle są?
    Są różnego rodzaju uregulowania. Głównie wynikające z obowiązujących norm bezpieczeństwa. Firma musi je wszystkie przestrzegać.
  3. Czy Zarząd nie obawia się sytuacji podobnej do sytuacji w jakiej znalazł się w pewnym momencie Integer? https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sad-paczkomaty-wymagaja-pozwolenia-na-budowe-7645302.html
    Parkingi są częścią procesu budowlanego. Deweloper przygotowując projekt obiektu musi uzyskać rożnego rodzaju pozwolenia budowlane. Bez tego cały projekt budowlany nie ruszy. Parkingi są tylko niewielkim elementem całego projektu deweloperskiego. My nic nie musimy robić bo pozwoleniami zajmuje się deweloper.
  4. Wspominał Pan Prezes o konkurentach. Czy to są spółki notowane na giełdzie?
    Nie są to notowane spółki. Można jednak uzyskać dostęp do ich sprawozdań finansowych. Na rynku niemieckim jest trzech głównych konkurentów.
  5. Na jakich marżach chodzą te niemieckie biznesy?
    Dwa z nich notują kilkuprocentową marżę operacyjną. Drugi z nich niższą (być może to kwestia, że jest to firma rodzinna)
  6. Jak obecnie wygląda sytuacja właścielska Modulo? Kiedyś produkcja miała być w Projprzem a sprzedaż przez Immobile bo spółka była własnością GKI.
    Kupiliśmy spółkę Modulo od GKI. Obecnie cały biznes jest tylko w ramach Projprzem. GKI partycypuje w biznesie poprzez udziały w Projprzem.

Budownictwo przemysłowe

  1. Jakimi przesłankami kierował się Zarząd decydując się na otwarcie oddziału we Wrocławiu?
    Rozbudowa mocy aby pozyskać kolejne kontrakty. Dodatkowe możliwości: centrum projektowe/inżynieryjne jest w Poznaniu więc można zlecić im dodatkowe projekty nie zwiększając mocno kosztów. 
  2. Dlaczego akurat oddziały w Bydgoszczy i Poznaniu? A teraz we Wrocławiu?
    Patrząc na ilość ofert, są one dostępne głównie na zachodzie Polski. Plus okolice Krakowa oraz Warszawy. Wrocław to naturalna lokalizacja w tym zakresie. 

Pytania uzpełniające

  1. Zakup obligacji GK Immobile14 mln zł
    Jest to bardzo dobra lokata kapitału wibor + 4%. Jest to też optymalizacja cash flow w ramach grupy kapitałowej Immobile
  2. Jaki jest cel posiadania udziałów w spółce hotelowej?
    To był projekt przy udziale GKI oraz Hotele Focus. Celem było rozpoznanie rynku rumuńskiego w kwestii produktów oferowanych przez grupę kapitałową. Projekt niskokosztowy. Osiągnęliśmy nim co chcieliśmy. Jest zakończony/nie generuje specjalnych kosztów.

Podsumowanie spotkania

Jak widzisz, w przypadku Projprzemu, jest naprawdę sporo wartościowych informacji w sprawozdaniu finansowym. Wiele też jest rzeczy omówionych podczas webinarów.

W tym kontekście spotkanie jest już tylko formalnością. Można na nim jeszcze lepiej ułożyć sobie “big picture”. Uszczegółowić interesujące Ciebie informacje.

Co do samego spotkania. Powyżej szybko czyta się odpowiedzi na pytania. Jednak w praktyce trwa to znacznie dłużej. Wywody/tłumaczenia są znacznie bardziej rozbudowane. Jest też wiele wątków już znanych a Prezes do nich powraca przy okazji pytań.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij