fbpx

Co tracisz przez nieznajomość Excela?

Wiedza, czas, pieniądze. To pozwala nam rozwijać się w wolniejszym bądź szybszym tempie. Excel, niby prosty program, który zna każdy. W 95% CV zobaczymy informację o biegłej znajomości Excela. A wiadomo jak to później wygląda w praktyce… Otrzymujemy zadanie do wykonania i tracimy mnóstwo czasu. Szukamy informacji po internecie, prosząc po forach o poradę lub robimy rzeczy ręcznie, które moglibyśmy zrobić za pomocą rozbudowanych funkcji Excel. 

Co tracisz przez nieznajomość Excela: przeglądanie ofert pracy
 

W większości ogłoszeń o pracę znajduje się informacja o tym, że wymagana jest biegła znajomość Excela. Ale co to dokładnie oznacza? 

Z pewnością powinniśmy umieć:

 1. tabele przestawne
 2. funkcje logiczne
 3. funkcje agregujące
 4. tworzenie zaawansowanych wykresów
 5. VBA

Tylko pojawia się problem. Wyżej wymienione kompetencje są bardzo rozległe. W internecie znajdziemy mnóstwo darmowych filmików. Gdzie w większości przypadków przykłady tworzone są na abstrakcyjnych danych nie związanych z naszymi potrzebami. A jeżeli chodzi o VBA to już totalnie inna para kaloszy. Pierwsze lekcje VBA polegają na tworzeniu: “hello world” i tyle. Ewentualnie nauka jakiś prostych znaków. A to dopiero początek bardzo długiej drogi…

Co tracisz przez nieznajomość Excela: niby wiem, ale w praktyce…
 

Zanim zacząłem pracę z Exelem, wydawało mi się, że ogarniam Excela na zadowalającym poziomie. Patrząc na swoich rówieśników myślałem, że jest całkiem ok. Do momentu gdy dostałem pierwsze zadanie od Michała. Miałem zrobić kilka analiz i pojawił się problem. 

Przykładowo, otrzymałem takie zadania jak:

 • ściągnij dane o inflacji, ropie, dane ze sprawozdania spółki finansowej XYZ.
 • przekształć dane z miesięcznych  na roczne
 • zsumuj na podstawie różnych dat i nazw
 • wyszukaj odpowiednie dane z dużej bazy
 • stwórz wykresy przestawne i przeanalizuj dane

I wtedy zaczęła się prawdziwa praktyka. Najpierw trzeba było znaleźć dane. Przeszukałem cały internet, skąd wziąć dane? Przepisywać sprawozdanie finansowe? A może gdzieś jest darmowy serwis z danymi? Czy moje dane są poprawne? Straciłem masę czasu na szukanie odpowiedzi. Przeszukiwanie internetu, wprowadzenie nowych trików do analizy danych. A następnie ustawienie ich w takim układzie, żeby odpowiadały potrzebom konkretnej analizy.

Co tracisz przez nieznajomość Excela: rynek pracy

Istnieje bardzo wiele stanowisk na których potrzebujemy dobrej, nawet bardzo dobrej obsługi Excela. Jest to niezbędny program taki jak np. Word. Zanim wypiszę Wam listę zawodów, zastanówmy się chwilę do czego może się przydać Excel i jego funkcje:

 1. Obliczania
 2. Wyszukiwania
 3. Porównywania
 4. Automatyzowania
 5. Prezentacja/obróbka danych
Wymieniłem tylko 5 funkcji Excela, która przychodzą mi na myśl. Od razu możemy wypisać sobie listę zawodów do których się przyda:
 
 1. Księgowa
 2. Analityk
 3. Hr
 4. Obsługa biura
 5. Dyrektor finansowy

W przypadku analityka, możemy mieć wiele różnych rozgałęzień, przykładowo może być to analityk akcji lub analityk kredytowy, analityk do spraw związanych z produkcją.  Nie będę na siłę wymyślał zawodów, po prostu chciałem Wam pokazać ile tracimy przez nieznajomość Excela i nie stosowanie go w praktyce. 

Co tracisz przez nieznajomość Excela: domowe zastosowanie

Sporą ilość kompetencji budujemy z uwagi na fakt, że chcemy otrzymać w zamian pewną korzyść. Bardzo często chcemy, żeby były to korzyści materialne w postaci wynagrodzenia lub otrzymania faktury za wykonaną pracę. Nic w tym dziwnego, każdy z nas chce zostać nagrodzony za dobrze wykonaną pracę. 
 
A co jeśli nie otrzymalibyśmy gotówki od razu, tylko byłaby ona w formie odroczonej gratyfikacji? Albo nie popełnilibyśmy błędów w zarządzaniu finansami osobistymi? Czy warto by było uczyć się takich kompetencji? Warto rozważyć taką opcję, bo Excel może nam pomóc na pewno przy:
 
 • tworzeniu budżetu domowego
 • tworzeniu portfela inwestycyjnego
 • prowadzenia prostej księgowości

Oczywiście każdy z nas będzie miał różne potrzeby związane z obsługa Excela, dlatego warto się zastanowić nad posiadaniem kompetencji w tym obszarze.

Co tracisz przez nieznajomość Excela: jak zbudować kompetencje?

Już wiesz co możesz stracić przez nieznajomość Excela. Teraz warto by było dowiedzieć się w jaki sposób zbudować kompetencje w tym obszarze. O tym dowiesz się z kolejnego artykułu.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zamknij